Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w branży transportowej często muszą mierzyć się z problemami dotyczącymi posiadanej floty.
Samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe, przyczepy oraz naczepy należą bowiem do pojazdów intensywnie eksploatowanych, co wiąże się z regularnie pojawiającymi się kosztami związanymi m.in. z koniecznością regularnego serwisowania, wymianą zużytych podzespołów czy też naprawą uszkodzeń powstałych w wyniku kolizji lub wypadku.
Również kwestia zakupu wymaganego przepisami ustawy ubezpieczenia komunikacyjnego generuje spore wydatki. W tym zakresie jednak warto skorzystać z pomocy firmy, która zajmie się przeanalizowaniem dostępnych ofert i pomoże w wyborze tej najtańszej, ponieważ bez względu na wysokość zapłaconej kwoty otrzymamy dokładnie taki sam pakiet usług – nie warto więc narażać budżetu na dodatkowe koszty.
Ubezpieczenie ciężarówki – dlaczego bywa problematyczne i kosztowne?
Choć obecnie na rynku funkcjonuje wiele towarzystw oferujących ubezpieczenia komunikacyjne, wiele z nich niechętnie podejmuje temat polis dla samochodów ciężarowych. Co więcej, część z nich w ogóle nie posiada korzystnej oferty dla firm chcących zakupić ochronę posiadanego ciągnika siodłowego lub innego pojazdu do przewozu towarów czy też osób o masie mniejszej, równej lub przekraczającej wagę 3,5 tony.
Taka sytuacja spowodowana jest przede wszystkim podwyższonym ryzykiem związanym z intensywnością użytkowania samochodu tego typu. Pokonywanie dalekich tras, konieczność przewożenia ciężkich ładunków, presja czasu, a także zmieniający się kierowcy to przede wszystkim statystycznie częstsze kolizje oraz wypadki. W rezultacie, ubezpieczalnie niekiedy żądają zawrotnych sum rekompensujących potencjalne straty, a właściciele firm transportowych, często nieświadomi alternatywnych ofert, zgadzają się na finansowo niekorzystne warunki.
Czy koszt ubezpieczenia samochodu ciężarowego może być niższy?
Chcąc zminimalizować koszty związane z zakupem obowiązkowego ubezpieczenia OC ciężarówki należy bliżej przyjrzeć się poszczególnym ofertom polis dostępnych na rynku, ponieważ w tym zakresie od dawna odnotowuje się znaczące dysproporcje, sięgające nawet kilku tysięcy złotych. I choć obecnie na stronach towarzystw bardzo często udostępniane są intuicyjne kalkulatory, niekiedy nie uwzględniają one wszystkich marek pojazdów ciężarowych lub – w przypadku chęci zakupu polisy grupowej na całą posiadaną flotę, i tak wymagają osobistego skontaktowania się z przedstawicielem.
Aby oszczędzić czas i uwzględnić wszystkie niuanse, które mogą mieć wpływ na wysokość ubezpieczenia OC, warto w takiej sytuacji skorzystać z usług firmy Truck Polisa. Nasi eksperci przeanalizują dostępne opcje zestawiając je m.in. z kluczowymi dla wysokości OC danymi dotyczącymi wieku oraz wartości pojazdu, pojemności silnika, przeznaczenia ciężarówki (np. transport osób, artykułów spożywczych, chemikaliów) czy też historii wypadkowej właściciela, a następnie przygotują dla Klienta zestawienie najatrakcyjniejszych ofert.
Ubezpieczenie grupowe floty – czy się opłaca?
Świadczenie usług transportowych i przewóz towarów oraz ludzi to obszar obarczony dużą odpowiedzialnością oraz regularnie rosnącymi kosztami prowadzenia działalności. Przedsiębiorcy poszukujący oszczędności powinni więc zdecydowanie zwrócić uwagę na możliwości, jakie daje ubezpieczenie grupowe floty. To rozwiązanie, z którego skorzystać mogą właściciele firm wykorzystujących do realizacji codziennych zadań co najmniej pięć pojazdów.
Polisa grupowa floty dla firm transportowych jest opcją wartą rozważenia chociażby dlatego, że przedsiębiorcy mogą wynegocjować w drodze indywidualnych ustaleń znacznie korzystniejsze warunki oraz składki, co w dobie nieustannie rosnących kosztów zatrudnienia oraz cen paliw jest po prostu opłacalne. Niezaprzeczalnym atutem jest również pewność, że w przeciwieństwie do umów indywidualnych, ustalenia zawarte w umowie generalnej nie ulegną zmianie nawet wtedy, kiedy w wyniku stłuczki lub wypadku pojawią się konsekwencje finansowe związane z koniecznością likwidacji szkód.