Choć nie jest to najpopularniejsza forma ubezpieczenia, specyficzny charakter polisy OC krótkoterminowej sprawia, że w wielu przypadkach jest ona bardzo przydatna i pozwala na uniknięcie kar nakładanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Ubezpieczenie OC – dostępne opcje
Obecnie firmy ubezpieczeniowe oferują swoim Klientom polisy bardzo zróżnicowane pod względem warunków umowy i wysokości kosztów. W rezultacie, właściciele zarejestrowanych pojazdów mechanicznych, zarówno jednośladów, osobowych, jak i ciężarowych, którzy ustawowo są zobligowani do wykupienia i regularnego opłacania OC, w niektórych przypadkach mogą skorzystać nie tylko z polisy standardowej, ale też z rozwiązania krótkoterminowego. I choć wielu właścicieli pojazdów mechanicznych może zastanawiać się, jaki cel może mieć wykupienie krótkoterminowej polisy na 30 dni lub 3 miesiące, istnieją obszary, w których właśnie ta opcja sprawdza się doskonale.
Czy ochrona polisy krótkoterminowej jest taka sama, jak standardowej?
Zasadniczo, taka forma ubezpieczenia zapewnia dokładnie takie same warunki ochrony, jak standardowe OC. Jedyną różnicą jest w tym przypadku czas trwania – jeżeli zawarliśmy umowę na 30 dni lub 3 miesiące, to ochrona będzie obejmowała nas od daty wykupienia polisy oznaczonej w umowie, aż do ostatniego dnia jej obowiązywania. W przeciwieństwie do standardowego OC nie jest też opcją dostępną dla każdego – zgodnie z regulacjami prawnymi, taka polisa znajduje zastosowanie jedynie w niektórych przypadkach.
Kto i w jakich sytuacjach może skorzystać z OC krótkoterminowego?
Możliwość skorzystania z polisy krótkoterminowej OC dla pojazdów mechanicznych jest dość ograniczona, nie przedłuża się automatycznie i warto wiedzieć, w jakich sytuacjach można sięgnąć po takie właśnie rozwiązanie.
Najczęściej o tego typu polisie słyszymy w kontekście importu samochodów z zagranicy. Należy ją wykupić, jeżeli nabyte auto nie zostało jeszcze wyrejestrowane przez poprzedniego właściciela i jest w pełni sprawne – w takiej sytuacji może bez problemu poruszać się po drogach, a do jego sprowadzenia nie będziemy musieli wynajmować lawety. Ponadto, jest to też bardzo przydatna opcja w przypadku czasowej rejestracji pojazdu – umożliwia dotarcie m.in. na badania do Stacji Kontroli Pojazdów.
Jest to też rozwiązanie popularne wśród firm prowadzących sprzedaż samochodów, w szczególności właścicieli komisów. Są oni zobligowani do wykupienia ubezpieczenia dla każdego znajdującego się na placu pojazdu, jednak w zakresie OC wolno im wybrać wariant krótkoterminowy. Podobnie zresztą działają salony samochodowe, jednak tutaj największe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie pojazdu do przeprowadzenia jazdy testowej.
Z krótkoterminowego OC korzystają również właściciele aut historycznych, które przez większą część roku pozostają w garażu i wyruszają w trasę jedynie przy okazji zlotów lub pokazów. Nie są oni zobligowani do posiadania standardowej polisy jednak, aby uzyskać tę 30-dniową, samochód musi posiadać ważne badania techniczne oraz zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków na uzyskanie statusu samochodu zabytkowego. Ponadto, należy pamiętać o tym, że samochody uznawane za zabytkowe to modele 25- letnie i starsze, których produkcję zakończono co najmniej 15 lat temu.
Ile kosztuje polisa krótkoterminowa i czy jej wykupienie się opłaca?
Według różnych źródeł, ceny polisy 30-dniowej lub trzymiesięcznej wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, zależnie od pojazdu i oferty agencji. Jest to stosunkowo niewysoki koszt, zważając na zależną od płacy minimalnej wysokość mandatów nakładanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na właścicieli zarejestrowanych pojazdów bez ważnej polisy. Już sam ten fakt sprawia, że opłaca się skorzystać z takiego rozwiązania.
Inną kwestią są też konsekwencje finansowe wynikające ze szkód komunikacyjnych powstałych z udziałem naszego pojazdu, które potrafią być bardzo wysokie, jeżeli nie jesteśmy objęci stosowną ochroną. Można więc z całą pewnością wskazać, że brak ważnego OC pojazdu, nawet w wariancie krótkoterminowym, po prostu się nie opłaca.