Czy kupno ubezpieczenia automatycznie gwarantuje Ci ochronę już w dniu podpisania umowy? Każda polisa różni się, dlatego zawsze sprawdzaj OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), z których dowiesz się wszystkich szczegółów na temat warunków Twojego ubezpieczenia. Ubezpieczyciel ma prawo nie wypłacić odszkodowania pomimo związania umową. Dlaczego? W tym artykule wyjaśniamy jak działa karencja i dlaczego ważne jest, aby planować swoje działania z wyprzedzeniem.
W momencie gdy podejmujesz decyzję o zakupie ubezpieczenia, możesz liczyć na pewną ochronę. Aby mieć stuprocentową pewność, jaki okres obejmuje ochrona, sprawdź dokładnie swoją umowę, ponieważ niektóre z nich wyraźnie określają konkretny czas trwania takiej ochrony. Pamiętaj, że fakt podpisania umowy ubezpieczeniowej nie zawsze oznacza, że od razu możesz z tej ochrony korzystać. Nie funduj sobie niepotrzebnego stresu i sprawdź dokładnie ogólne warunki ubezpieczenia, zwłaszcza, że w przypadku poszczególnych ryzyk, ochrona rozpoczyna się po różnym czasie.
Okres karencji ubezpieczeniowej to określony czas po zapłaceniu składki, w którym ubezpieczający może dokonać opłacenia składki bez utraty ochrony. Okres karencji ubezpieczenia może się różnić w zależności od ubezpieczyciela i rodzaju polisy. W zależności od polisy, okres karencji może wynosić nawet 24 godziny lub 30 dni. To sposób na ochronę własną towarzystwa ubezpieczeniowego, stosowaną zwłaszcza w przypadku ubezpieczeń turystycznych, które chronią się w ten sposób przed finansową odpowiedzialnością w sytuacji, gdy ubezpieczający z góry wie, że może dojść albo już doszło do zdarzenia powodującego uszczerbek na zdrowiu. Wówczas ochrona nie obowiązuje od razu lecz po pewnym czasie. Takie działania to często stosowana praktyka towarzystw ubezpieczeniowych mająca na celu zabezpieczenie sie przed wyłudzeniami i oszustwami nieuczciwych klientów.
Jeśli zgłosisz szkodę w okresie karencji – wizja otrzymania odszkodowania niestety rozpłynie się jak kamfora z zasięgu Twojego wzroku ponieważ odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń jest wyłączona. Dlatego warto już wcześniej przygotować się na zawarcie takiej umowy. I chociaż nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości, to antycypowanie potencjalnego ryzyka w związku z planowanym wyjazdem w postaci wczesnego zawarcia umowy, już jest bardziej realne, zwłaszcza, jeśli korzystasz z ofert last minute. Karencja jest zgodna z prawem chociaż niektórzy czują się oszukani, jeśli okazuje się, że ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania.
RÓŻNA KARENCJA DLA RÓŻNYCH KLIENTÓW
Pamiętaj, żeby zawsze zwracać uwagę na zapisy OWU, przedstawiające szczegółowe warunki karencji. W przypadku ubezpieczeń na życie, karencja może różnić się w zależności od stanu zdrowia lub wieku ubezpieczonego. Zazwyczaj to okres od 3-6 miesięcy, jednakże w przypadku chorób przewlekłych czy urodzenia dziecka, okres ten może wydłużyć się nawet do 12 miesięcy. Warto zatem skupić się na porównaniu kilku polis, zanim finalnie zdecydujesz się na tę ostateczną.
KARENCJA W PRZYPADKU ŚMIERCI
Nikt z nas zazwyczaj nie dopuszcza do siebie myśli, że mógłby stracić życie w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Chcemy żyć jak najdłużej, w spokoju i zdrowiu, stąd też bardzo często nasze decyzje o zabezpieczeniu się na przyszłość w postaci wykupionej polisy. Okazuje się, że w przypadku większości firm ubezpieczeniowych, karencja nie dotyczy śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku, który jest traktowany jako zdarzenie losowe. Świadczenie z tego tytułu wypłacane jest w ramach tzw.”ochrony tymczasowej”. Odnosi się jednak do śmierci z innych powodów (np. w wyniku nowotworu).
UBEZPIECZENIE BEZ KARENCJI
Czy zatem możliwe jest wykupienie ubezpieczenia bez okresu karencji, kiedy potencjalne odszkodowanie może zostać wypłacone w momencie zaistnienia szkody? Odpowiedź brzmi – tak. Zdecydowana większość ubezpieczycieli posiada takie opcje w swojej ofercie. Należy pamiętać, że możliwość ta dotyczy ubezpieczenia na życie w przypadku zakładów pracy (ubezpieczenia grupowe, gdzie ryzyko rozłożone jest na wielu klientów) a także w przypadku przeniesienia polisy od innego ubezpieczyciela, głównie też przy ubezpieczeniach grupowych. Coraz częściej towarzystwa ubezpieczeniowe oferują tzw. wykupienie karencji, czyli skrócenie okresu ochrony w zamian za opłacenie dodatkowych składek. Warto jednak przekalkulować, czy taka oferta ubezpieczenia jest wciąż korzystna finansowo.
Ubezpieczenie to pewien rodzaj gwarancji, zapewniający spokój i poczucie bezpieczeństwa dlatego należy dobrze przeanalizować rynek ofert, aby wybrać taką, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom i możliwościom. A jeśli interesuje Cię najkorzystniejsze ubezpieczenie samochodów ciężarowych, dostawczych i naczep – sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich preferencji, wykorzystując nasz kalkulator ubezpieczeniowy, dzięki któremu obliczysz składkę bez podawania danych osobowych. Wystarczą tylko dwa kroki do poznania oferty.